Petice za zrušení emisních povolenek a za levnou elektřinu pro lidi a podniky v ČR

Stále tu panují debaty, zda žijeme v “Babišově drahotě”, nebo “Fialově drahotě”. Nejpřesnějším názvem je ale bruselská drahota. Je to totiž právě EU, kdo nám nejvíce prodražuje zboží – zejména skrz systém tzv. emisních povolenek.

Emisní povolenka je de facto daň, kterou EU zdaňuje každou tunu vypuštěného CO2. Vzhledem k tomu, že cca 40 % elektřiny je u nás vyrobeno z uhlí, promítá se cena emisních povolenek i do ceny elektřiny. Každý člověk si kvůli tomu ročně připlatí i o několik tisíc Kč – zčásti přímo na cenách elektřiny, zčásti na dražším zboží a službách.

To s sebou samozřejmě přináší jednak sociální problémy, kdy se mnozí lidé dostávají kvůli drahé energii za hranu chudoby, a jednak značné potíže pro náš průmysl, který se kvůli drahé energii potýká s problémy a nezřídka i s krachy podniků.

Emisní povolenky mají údajně prospívat životnímu prostředí, to se ale ve skutečnosti neděje. Namísto skutečné ochrany přírody se zde řeší jen emise CO2, což je z ekologického hlediska irelevantní parametr. „Nízkoemisní“ zdroje navíc mají mnohdy horší dopad na krajinu než ty konvenční – typickým příkladem jsou větrné elektrárny, kterých musí být řádově několik stovek, aby nahradily velkou uhelnou elektrárnu, což znásobuje jejich negativní dopad na přírodu.

Proto vyzýváme Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR: Učiňte zákonné kroky k tomu, aby ČR přestala být součástí systému tzv. emisních povolenek a zejména aby se cena těchto povolenek nezapočítávala do celkové ceny elektřiny pro české občany a podniky.

Naším cílem je levná elektřina – a abychom ji tu měli, musíme ukončit emisní povolenky!

Pokud s tímto naším požadavkem souhlasíte, prosíme stáhněte si naši petici, podepište ji a nechte podepsat i svoji rodinu, přátele a kolegy. Poté petici odešlete na adresu uvedenou na archu. Můžete také vytvořit petiční místo (např. v některé provozovně) nebo sbírat podpisy u stánku na ulici. V tomto případě nám můžete napsat na info@aliancezacr.cz a my tato petiční místa uveřejníme.

Petice ke stažení ZDE


 

Sdílejte prosím tyto informace...