Ulož.To končí. Poděkujme za to EU

Aneb úvaha nad sdílením souborů v dnešním digitálním světě a o tom, zda má vůbec smysl pokračovat v současné koncepci “autorských práv”.

Od 1. prosince končí oblíbené sdílení souborů na stránce Ulož.To. Toto sdílení je přitom klíčovou službou na této stránce a tímto zákazem de facto skončí důvod, proč lidé tuto stránku využívali. Může za to EU a její DSA (akt o digitálních službách), který toto sdílení zakazuje. To je v první řadě facka do tváře všem, kdo věřili, že je EU založena na “volném pohybu idejí”, jak se její ideologové dušují. Je to ale i rána pro celý digitální svět a pro celou řadu běžných lidí.

Ze zkušenosti vím, že 90 % lidí z mojí generace si běžně stahuje knihy, filmy a další věci z UložTo a podobných stránek. Je to rychlejší a praktičtější než to pracně shánět jinde – zejména u některých knih a dalších děl, která jsou jinde těžko dostupná. A rozhodně v tom nevidím nic problematického ani nemorálního.

Podle mě je potřeba překopat celou koncepci těch “autorských práv”. Ta se totiž utrhla ze řetězu a pod záminkou “duševního vlastnictví” je zneužívána k blokaci volného sdílení myšlenek, nápadů a výtvorů. V dnešní digitální době je nesmysl postihovat to, že někdo nahraje film na internet a někdo jiný si jej stáhne. I když skončí Ulož.To, bude se to dít stejně (sice obtížněji, ale šikovní lidé si vždy najdou cestu). Snažit se něco takového zakazovat je boj proti lidské přirozenosti, tvořivosti a zdravému rozumu.

Mimochodem, vzpomínáte, jak si Piráti v prvních letech udělali jméno právě na tomto tématu? Jak prosazovali svobodné sdílení myšlenek a souborů? Bohužel i oni sami tyto ideje zradili, začali místo toho prosazovat genderovou a klimatickou ideologii a dnes už se stali plně systémovou stranou, která namísto rozvoje svobody prosazuje stále častěji její omezování.

Proto je potřeba, aby někdo tyto jejich původní myšlenky oprášil a radikálně změnil celou současnou koncepci. Autorská práva mají sloužit pouze k tomu, aby si nikdo cizí nemohl přisvojit autorství daného díla. Rozhodně nemají sloužit k zákazům stahování filmů a dalších souborů.

Zároveň je potřeba si posvítit na OSA, Intergram a další státem posvěcené zloděje, kteří z této koncepce “autorských práv” mají nekalé zisky. Zejména je nutné zrušit výpalné, které živnostníci musejí platit jen proto, že mají v provozovně puštěnou televizi či rádio. Dále je nutné zákonem zrušit platby těmto mafiánům např. za hudbu na maturitních plesech nebo zcela absurdní poplatek za prázdná média, kdy musíme platit za každé prázdné CD nebo flash disk, který si koupíme. Na tyto nekalé praktiky OSA a dalších mafiánských spolčení je potřeba si posvítit i zpětně a donutit tyto mafiány, aby vrátili lidem vše, co jim za minulé roky ukradli.

Ačkoliv nejsem příznivcem zavádění nových daní, podpořil bych novou “daň ze zisku OSA” a zároveň zavedl, že by se o výnos z této daně snížily odvody živnostníků v následujícím roce. To by mohl být velmi účinný způsob, jak donutit tyto mafiány, aby vrátili všechno to, co si v minulé době nakradli.

Stáhnutí filmu není zločin. Zločin je, pokud někdo zneužívá “autorských práv” k tomu, aby okrádal a buzeroval masy lidí. Jen pokud si toto uvědomíme a takto to zakotvíme v zákonech, může se naše společnost svobodně rozvíjet.

Jan Sedláček


 

Sdílejte prosím tyto informace...